Marcowe i kwietniowe wydarzenia czytelniczeUczniowie w bibliotece ZS Nr 1 w Olkuszu pamiętają o okolicznościowych rocznicach.
Uczniowie klasy 2A: Anna Fałda, Nikola Garus, Tomasz Kowalski i Szyman Śliwa, upamiętnili w bibliotece szkolnej MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY obchodzony 3 marca. Tym razem popularyzowali pisarzy polskich eksponując wybrane, znajdujące się w bibliotece, na temat ich życia i twórczości, unikatowe pozycje książkowe.

Zdjęcia w GALERII.

Kacper Chabera, Marcel Kulawik, Julia Nawrot, Kamil Przewoźnik, Aleksander Rybak, Franciszek Suder – wszyscy z klasy 1B, celebrowali 230-LECIE ROZPOCZĘCIA POWSTANIA KOŚCIUSZKOWSKIEGO (12 marca/24 marca 1794 r – 16 listopada 1794 r). Uczniowie ułożyli PANORAMĘ RACŁAWICKĄ z reprodukcyjnych plansz ukazujących pojedyncze jej sceny i zapoznali się z ich tematyką. Panorama Racławicka to monumentalne dzieło namalowane w latach 1893-1894 przez grupę malarzy pod przewodnictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka, ukazujące zwycięską dla Polaków bitwę pod Racławicami – ważny etap Insurekcji Kościuszkowskiej. Do pogłębienia wiedzy o powstaniu kościuszkowskim przyczyniła się także tematyczna wystawka książek oraz pogadanka.

Przedstawiciele klasy 2A: Kamil Drożyński, Marcin Pałka, Natalia Skorupka, Dominik Świda –wzięli udział w wydarzeniu czytelniczym z okazji 230 ROCZNICY URODZIN GENERAŁA JÓZEFA BEMA (ur. 14 marca 1794 r. w Tarnowie, zm. na malarię 10 grudnia 1850 r. w Aleppo) – bohatera narodowego Polski, Węgier i Turcji, generała, inżyniera wojskowego, artylerzysty, twórcy pierwszych oddziałów wojsk rakietowych, dowódcy artylerii w powstaniu listopadowym (m. in. śmiała szarża artyleryjska w bitwie pod Ostrołęką), założyciela organizacji emigracyjnych (po upadku powstania listopadowego), uczestnika Wiosny ludów, naczelnego wodza powstania węgierskiego 1848–1849). Po upadku powstania węgierskiego gen. Józef Bem wstąpił do armii sułtana tureckiego, w Aleppo zbudował rafinerię saletry, został uhonorowany stopniem generała armii Imperium Osmańskiego. Uczniowie m. in. przeczytali wiersz C. K. Norwida „Bema pamięci żałobny rapsod”, dokonali jego interpretacji, wysłuchali pogadanki.

W dniu 15.04.2024 r. uczniowie z klasy 1 D: Michał Czerwiński, Jakub Klich, Alan Leśniak, Mateusz Rogóż, Wiktor Staroń, w 460 ROCZNICĘ URODZIN WILLIAMA SZEKSPIRA (ur. 23 kwietnia 1564 r. w Stratford –upon-Avon, zm. także 23 kwietnia lub 3 maja 1616) - angielskiego poety, dramaturga, aktora, zaprezentowali jego dzieła znajdujące się w szkolnej bibliotece, w tym m. in. serię W. Shakespeare - Dzieła w przekładzie Macieja Słomczyńskiego, wydane przez Wydawnictwo Literackie. Wysłuchali także pogadanki dotyczącej budowy teatru elżbietańskiego oraz cech dramatu szekspirowskiego. W. Szekspir był reformatorem teatru, narodowym poetą Anglii, jednym z najwybitniejszych pisarzy angielskiej literatury. Dzieła W. Szekspira posiadają uniwersalną wymowę i są tłumaczone na wiele języków.

Natomiast uczniowie klasy 4Dp: Igor Adamczyk, Konrad Dąbek, Damian Kania, Oskar Matusik, Andrii Salata, Jakub Ziarno, z okazji DNIA PŁYTY WINYLOWEJ, przypadającej na 21 kwietnia, przygotowali interesującą wystawkę płyt winylowych, na których były nagrane m. in. dzieła najwybitniejszych polskich kompozytorów (m. in. Fryderyk Chopin), najlepsze wykonania polskiej muzyki klasycznej (m. in. Witold Małcużyński), pieśni legionowe, polskie pieśni ludowe (Zespół „Mazowsze”) i warszawskiej ulicy, muzyka operowa (m. in. Jan Kiepura, Teresa Żylis-Gara, Bernard Ładysz), koncerty filharmoniczne, utwory w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych gwiazd estrady (Violetta Villas, Anna German, Mieczysław Fogg). Płyty pochodziły ze zbiorów prywatnych.

Z kolei w dniu 16.04.2024 r. uczniowie klasy 2D: Marcel Mazur, Michał Kaczara, Zuzanna Piepke, Łukasz Warwas, Kewin Kajda uczcili 175 ROCZNICĘ ŚMIERCI JULIUSZA SŁOWACKIEGO (ur. 4 września 1809 w Krzemieńcu, zm. 3 kwietnia 1849 w Paryżu) – wieszcza narodowego, jednego, z obok Adama Mickiewicza, najwybitniejszego przedstawiciela romantyzmu polskiego, poety, dramaturga, epistolografa, mistyka, twórcy filozofii genezyjskiej. Zaprezentowali m. in. unikatową serię „Juliusz Słowacki - Dzieła” pod redakcją Juliana Krzyżanowskiego, wydane przez Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, wydania utworów Wieszcza, jak również wybrane, najlepsze opracowania jego życia i twórczości.

Wydarzenia zostały zorganizowane pod kierunkiem pani Iwony Rams

Źródła:

Józef Bem, [online], dostępny w Internecie: https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Bem;
-Panorama Racławicka – Reprodukcje „Panoramy” wykonane przez Jakuba Grelowskiego, Reportaż z prac konserwatorskich – Fotoserwis PAI, Wydawnictwo Interpress, Wyd. 2, ISBN 83-223-2139-2,
-William Shakespeare, [online], dostępny w Internecie: https://pl.wikipedia.org/wiki/William_Shakespeare;
-Teatr elżbietański i cechy dramatu szekspirowskiego, [online], dostępny w Internecie: https://aniakubica.com/2021/07/16/teatr-elzbietanski-i-cechy-dramatu-szekspirowskiego/;
- Szekspir w czasach elżbietańskich, [online], dostępny w Internecie: https://astrahistoria.pl/szekspir-w-czasach-elzbietanskich/;